Zalety i wady drzwi drewnianych

Jak wszystko na świecie tak i okna drewniane mają swoje wady i zalety. Spróbujemy Was przekonać że mimo wad to drzwi drewniane są lepszym zakupem.

Zalety drzwi drewnianych

Największą zaletą jest to że są z materiału naturalnego. Istotnym plusem drzwi drewnianych jest niska rozszerzalność cieplna pod wpływem temperatury i dobra izolacyjność cieplna materiału. drzwi z drewna są bardzo wytrzymałe przy stosunkowo niewielkiej gęstości materiału a także charakteryzują się długą trwałością (50 do 80 lat) pod warunkiem właściwej konserwacji. Ciekawym plusem drzwi drewnianych jest możliwość zmiany koloru poprzez pomalowanie.

Wady drzwi drewnianych

Drzwi drewniane trzeba co kilka lat malować dla konserwacji drewna - zwłaszcza od strony nasłonecznionej. Niestety czasem się zdarza niepewność materiału. Zdarza się że producent wykonujący drzwi nie wykorzystał dobry wysuszony materiał. Drzwi drewniane ciężej się transportuje gdyż są delikatne. Trzeba uważać by nie uszkodzić w trakcie transportu. Ostatnim minusem jest duża wrażliwość na wilgotność powietrza. Wilgoć może sprawić że zmienią się wymiary drzwi poprzez napuchnięcie drewna.

Pielęgnacja drzwi drewnianych

Domowe sposoby na pielęgnacje drzwi.

Osoby zakupujące drzwi drewniane, zapominają o pierwszej konserwacji. Trzeba drzwi obejrzeć i ocenić, gdy pojawiły się jakieś niedociągnięcia trzeba je jak najszybciej zlikwidować. Każde zaniedbania i odłożenie w czasie spowoduje że powierzchnia farby zacznie odchodzić, a do drewna zacznie dostawać się wilgoć. To jest pierwszy krok do zniszczeń które będzie trudno naprawić.

Kilka istotnych kroków do utrzymania drzwi jak nowych.

Pamiętać trzeba że przynajmniej raz w roku musimy zadbać o okucia i uszczelki. Powinniśmy sprawdzić, czy metalowe elementy nie są obluzowane lub zużyte. Wszystkie części ruchome można smarować: wazeliną techniczną, oliwą do maszyn lub smarem na bazie silikonu z dodatkiem teflonu. Dzięki temu zabiegowi chronimy elementy okucia przed korozją i zmniejszamy tarcie. Istotnym zabiegiem w pielęgnacji drzwi jest sprawdzenie i konserwacja uszczelek. Na wszystkie uszczelki trzeba nanieść odpowiedni środek zabezpieczający przed czynnikami atmosferycznymi i przymarzaniu elementów do profili. Dzięki kilku zabiegom okna będą zawsze sprawne i nie będzie trzeba sięgać po drogie i długotrwałe metody odnawiania drzwi.

Z jakiego drewna wykonywane są drzwi?

Drzwi drewniane tworzone są z różnych materiałów w zależności od ich przeznaczenia. Drzwi wewnętrzne są elementem wystroju wnętrz. Dlatego są wykonane delikatnie i nie są masywne. Ich waga jest mniejsza, a detale we wzorze dobrze wykonane. Z łatwością można z nich ściągnąć warstwę koloru i nałożyć inną. Drzwi wewnętrzne różnią się wyglądem w zależności od przeznaczenia. Inne są do łazienki i kuchni a inne do sypialni czy salonu lub gabinetu. Do wytwarzania drzwi stosuje się drewno lite lub klejone warstwowo. Drewno klejone jest bardziej popularne, zarówno dzięki dobrym parametrom technicznym, jak i niższej cenie. Drzwi zewnętrzne tj. wejściowe muszą być mocne i wykonane z solidnego drewna. Solidne drewno i mocne okucia zabezpieczają wejście do Twojego domu. Stosuje się drewno lite.

 

Domowy sposób renowacji drewna

Domowy sposób renowacji drewna

By odświeżyć przedmiot drewniany trzeba zrobić kilka rzeczy. Pierwsze etapy renowacji to usunięcie zewnętrzej powierzchni. Używamy do tego papieru o granulacji 120. Szlifujemy aż stara powłoka zejdzie. Wyczyścić powierzchnie z powstałego zanieczyszczenia. W razie wystąpienia ubytków czy pęknięć powinniśmy zastosować szpachlówkę w kolorze odpowiednim do koloru drewna.

Gdy mamy już odpowiednio przygotowaną powierzchnię, możemy przejść do kolejnego etapu, jakim jest nakładanie nowej powłoki. Zdarza się, że starej powłoki albo przebarwień drewna nie można w pełni usunąć. Zalecane jest wtedy krycie takim samym kolorem lub ciemniejszym. Jaśniejszy kolor spowoduje powstanie plam, które w znacznym stopniu zepsują efekt wizualny.

Zasady użytkowania stolarki drewnianej

Zasady użytkowania stolarki drewnianej

  1. Po zamontowaniu trzeba wykonać konserwację zawiasów i zamków.

  2. Nie można używać środków czyszczących które powodują zadrapania.

  3. Powłoka lakierniczna może posiadać niewielką różnicę odcieni, jest to spowodowane strukturą drewna i nie stanowi to wady produkcyjnej.

  4. Należy chronić stolarkę drewnianą przed gorącymi przedmiotami i otwartym ogniem.

  5. Zabrudzenia usuwa się za pomocą typowych środków czyszczących. Najlepiej usuwać zabrudzenia preparatami zalecanymi przez producenta.

  6. Raz w roku(po okresie grzewczym) trzeba wykonać czyszczenie i konserwacje stolarki.

  7. Wskazane również jest konserwacja uszczelek. Trzeba natłuścić je specjalnym smarem lub wazeliną techniczną.

RENOWACJA Drzwi

DZIAŁAMY NA TERENIE WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

- Wrocław
- Wałbrzych
- Jelenia Góra
- Legnica
- Bolesławiec
- Wszystkie lokalizacje w woj. dolnośląskim

Czy warto wykonywać renowację

  • Renowacje jak najbardziej warto a wręcz trzeba wykonywać. Raz do roku trzeba wykonać oględziny i konserwacje drzwi drewnianych.
  • Naprawę i konserwacje trzeba wykonywać by nie pogłębiło się zepsucie drewna. Gdy nastąpi głębsze zepsucie trzeba natychmiast wykonać profesjonalną renowacje stolarki drewnianej.